در حالیکه بنا به آمار رسمی خود رژیم شمار مبتلایان و جانباختگان در اثر کرونا در سراسر کشور هر روز سیر صعودی طی می کند، آخوند روحانی به وزیر بهداشت کابینه اش ابلاغ کرد که همه فعالیتهای مراکز و بنگاههای اقتصادی بعد از ۲۰ فروردین آغاز می‌شود.

این دستور به دنبال نامه نمکی به روحانی در روز ۱۳ فروردین در اعتراض به بازگشایی شماری از کارخانه‌ها توسط وزیر صنعت رژیم صورت گرفت که در آن نوشته بود: بدون اطلاع ستاد مبارزه با کرونا، نامه ای توسط قائم مقام وزارت صنعت به کلیه استان ها ابلاغ شده که عملاً دستور العمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب و کار تلقی می شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد وکوچکترین حرکت نسنجیده آسیبهای غیرقابل جبرانی در پی خواهدداشت.
آخوند روحانی یک روز بعد از طریق واعظی رئیس دفتر خود در پاسخ به نامه نمکی نوشت: نامه مورخ ۱۳ فروردین جنابعالی با موضوع نکاتی درباره تدوین دستورالعملهای مرتبط با فاصله‌گذاری هوشمندانه درباره اصناف» به استحصار روحانی رسید، روحانی پی‌نوشت کرد: مراکز تولیدی همگی باید با پروتکل فعال باشند. کسب و کارها بعد از ۲۰ فروردین باید با پروتکل فعال شوند. همه پروتکلها تا فردا (پنجشنبه) مشخص و ابلاغ شود چون همه فعالیتهای اقتصادی بعد از ۲۰ فروردین باید آغاز شود.
 
آغاز فعالیتهای ادارات و کارخانجات در حالیست که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به چشم‌انداز ابتلای دو سوم از جمعیت به کرونا، اعلام کرد: اگر بخواهیم فعالیتهای اقتصادی را کامل کنیم ممکن است با سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم و یک میلیون ایرانی به خاطر کرونا بمیرند.

درهمین حال شماری از اعضای مجلس ارتجاع در اقدامی بسیار دیرهنگام و نمایشی، با ارائه طرح سه فوریتی به مجلس ارتجاع خواهان تعطیل کامل فعالیتهای اقتصادی شده اند.